2.Minitabletka antykoncepcyjna- jednoskładnikowa

 

Istnieją dwa główne rodzaje tabletek: tabletki złożone (dwuskładnikowe) i tabletki zawierające wyłącznie progestagen (minitabletki). Tabletka zawierająca wyłącznie progestagen (minitabletka)
Minitabletka zawiera tylko jeden hormon, syntetyczny progestagen. Mechanizm jej działania polega na zagęszczaniu śluzu u wejścia do macicy, zamykając tym samym drogę plemnikom. U niektórych kobiet przy długotrwałym stosowaniu środek wpływa także hamująco na jajeczkowanie, co zwiększa jego skuteczność. W odróżnieniu od środków dwuskładnikowych pigułki te przyjmuje się codziennie po jednej tabletce nawet w trakcie krwawienia miesiączkowego, nieprzerwanie pomiędzy opakowaniami. Kończy się 1 opakowanie rozpoczynam kolejne. Już po 14 dniach stosowania kobieta jest zabezpieczona.

Pigułki antykoncepcyjne dostępne są wyłącznie na recepty lekarskie. Aby uzyskać receptę, kobieta powinna się zgłosić na badanie ginekologiczne i badanie piersi. W czasie wizyty u ginekologa przeprowadzane jest także badanie cytologiczne szyjki macicy oraz sprawdzane jest ciśnienie tętnicze krwi. Lekarz zwykle kieruje pacjentki na badania laboratoryjne, pozwalające na ocenę czynności wątroby, układu krzepnięcia, gospodarki lipidowej i węglowodanowej. Gdy nie ma przeciwwskazań, lekarz przepisuje najbardziej dopasowane tabletki i zaleca systematyczne zgłaszanie się na badania kontrolne. Pierwsza wizyta kontrolna powinna mieć miejsce po dwóch miesiącach stosowania plastrów. Następne badania kontrolne mogą być przeprowadzane nieco rzadziej; co 3-4 miesiące.

Minipigułki szczególnie polecane są kobietom systematycznym, bowiem wyjątkowo istotna jest regularność zażywania pigułek. Zażywanie pigułek o tej samej porze dnia gwarantuje maksimum efektywności metody. Opóźnienie nie może być dłuższe niż:

 -3 godziny(starsze tabletki zawierające wyłącznie progestagen),

-12 godzin (nowsze tabletki zawierające wyłącznie progestagen).

Dużą grupę stosującą te tabletki stanowią kobiety karmiące piersią, gdyż tylko śladowa ilość hormonu(w ciagu 2 lat karmienia jest to dawka równa 1 tabletce) przedostaje się do mleka matki. Nie wpływa on na pokarm i nie jest szkodliwe dla dziecka. Zaleca się także ich stosowanie kobietom po 25 roku życia oraz tym które:

-nałogowo palą papierosy

-chorują na cukrzycę

-chorują na nadciśnienie

-nie tolerują estrogenów, pigułek dwuskładnikowych (nudności, wymioty, migreny itp.)

Jako wady wymienić należy nieregularne miesiączki, niewielkie krwawienia w trakcie cyklu. Zdarzają się sytuacje odwrotne i okres ustaje.

Metoda ta, tak jak każda inna nie zabezpiecza nas przed chorobami przenoszonymi droga płciowa. Ryzyko zachorowania na śmiertelna chorobę, jaką jest Aids wymaga zastosowania maksymalnej ostrożności i odpowiedniego zabezpieczenia. NALEŻY więc współżyć z jednym stałym partnerem, o którym wiadomo, ze nie jest nosicielem, używać prezerwatyw i dopiero uzupełniająco środków plemnikobójczych.

Skuteczność minipigułki progesteronowej jest wysoka, choć nieco niższa od pigułki dwuskładnikowej. Wskaźnik Pearla dla minipigułki wynosi 0.3 - 0.5 oznaczA to, że w ciążę zajdzie 3 lub 5 na 1000 kobiet rocznie. 

 

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA