Choroba WZW typu B stanowi poważny globalny problem, jest najpowszechniej występującą na świecie chorobą zakaźną. WHO szacuje, że ponad 2 miliardy ludzi (1 na 3 osoby) na świecie są nią zainfekowane, to dwa razy więcej niż wirusowym zapaleniem wątroby typu C i siedem razy więcej niż wirusem HIV. Około 300-400 mln osób cierpi na przewlekłe WZW typu B, odpowiedzialne w 80% za rozwój raka wątroby. HBV jest najczęstszym po tytoniu czynnikiem rakotwórczym.
Rak wątroby jest piątym, co do częstości występowania, rodzajem nowotworu u ludzi. Zajmuje 10-te miejsce na liście chorób wywołujących najwięcej zgonów na całym świecie. W zeszłym roku z jej powodu zmarło prawie 1, 2 mln osób.. W przeciągu 5 lat choroba doprowadza do śmierci 15-40% chorych z marskością wyrównaną, zaś 70-80 % chorych z marskością niewyrównaną.
W Polsce liczbę zakażonych HBV szacuje się na około 1-2% (400-800 tys.). Osób posiadających przeciwciała świadczące o przebytym zakażeniu szacuje się na około 20% populacji, do tego dochodzi jeszcze kilka tysięcy ofiar śmiertelnych.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 1991r wezwała wszystkie kraje do włączenia w krajowe programy immunologiczne refundowane szczepionki przeciwko. Pomimo dobrze funkcjonującego programu szczepień, nadal zauważa się tendencję wzrostowa zakażeń. Wczesne wykrycie zakażonych oraz dostęp do nowoczesnego leczenia przewlekłego WZW typu B powinny dać lepsze rezultaty.
W ostatnich latach obserwowany jest znaczy spadek częstości zakażeń WZW B. Spadek ten jest rezultatem wielu czynników - przede wszystkim obowiązującego programu obowiązkowych szczepień noworodków, a także upowszechnienia sprzętu jednorazowego i wzrostu ilości zabiegów inwazyjnych użytku, które to ograniczyły ilość zakażeń szpitalnych. Cały czas jednak istnieje ogromna rzesza osób, które nie zostały zaszczepione i są potencjalnie narażone na zakażenie WZW typu B.